24. FINAŁ WOŚP ZA NAMI

24. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Swarzędzu, który odbył się w minioną niedzielę 10 stycznia w Hali Sportowej SCSiR przeszedł wszelkie oczekiwania bowiem zebraliśmy około 123 407,00 zł plus waluta obca (szczegółowe rozliczenie z banku otrzymamy pod koniec stycznia). W tym roku po raz kolejny pieniądze zbierane były dla pediatrii i godnej opieki ludzi w podeszłym wieku.

Ten dzień możemy zaliczyć do pełnego wrażeń i emocji. Już od wczesno-porannych godzin na ulicach mogliśmy spotkać wolontariuszy ze Swarzędzkiego Sztabu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, a puszki zapełniały się w błyskawicznym tempie do tego stopnia, że kolejka do zliczania pieniędzy była tak długa, że panie do liczenia pieniędzy naprawdę miały ręce pełne roboty! Pieniądze zbierane były w całym mieście przez ok. 500 wolontariuszy ze specjalnie oznaczoną puszką i identyfikatorem (150 wolontariuszy z puszką i identyfikatorem głównym, pozostali jako wolontariusze towarzyszący z identyfikatorami pobocznymi).

Jak co roku zbiórce towarzyszył bardzo bogaty program artystyczny, który odbywał się w Hali Sportowej SCSiR w godz. 11:00 – 21:00. Imprezę otworzył, po raz pierwszy organizowany bieg “Policz się z cukrzycą”, którego współorganizatorem był Mateusz Matuszak. Brało w nim udział 250 uczestników. Wszystkich sportowców do biegu zaprosił i zakrzepił burmistrz Miasta i Gminy Swarzędz Marian Szkudlarek a rozgrzewkę przeprowadziły dziewczyny z  2Be Active Fitness. Dzięki hojnym biegaczom udało się uzbierać pokaźną kwotę 3 703,00 zł.

Część artystyczną rozpoczął występ Swarzędzkiej Orkiestry Dętej. Następnie usłyszeliśmy Chór Męski Akord. W programie wystąpiły dzieci ze Szkoły Podstawowej w Zalasewie, które dały pokaz tańca z pomponami. Po nich swoje wokale zaprezentowała młodzież z Sekcji Piosenki Ośrodka Kultury. Chwilę przed koncertem Marty Podulki, pod sceną, w licznym składzie pojawiły się dzieci z Sekcji Tańca Ośrodka Kultury, które rozgrzały widzów energicznym pokazem tańca hip hop.
W tym czasie na zewnątrz hali rozgrzewała nas przepyszna grochówka ufundowana przez RSP Kruszewnia. Dochód z jej sprzedaży w całości został przekazany na 24 Finał WOŚP. Do kąpieli przygotowywały się Swarzędzkie morsy, które jak co roku dołączają się do akcji WOŚP.

Nie zabrakło także opieki nad najmłodszymi uczestnikami imprezy. Grupa animatorów czuwała nad dobrą aurą wokół naszych pupili, było malowanie twarzy, warsztaty plastyczne, konkursy, gry i zabawy.

Jak zawsze niesamowitą popularnością cieszyła się loteria, która rozpoczęła się od 14:00 a trwała do godziny 15:30. 2000 losów rozeszło się w mgnieniu oka, co dało wpływ do kasy 5 000,00 zł. Przedmioty w całości zostały ofiarowane przez darczyńców. W tym samym czasie na scenie pojawiła się pierwsza gwiazda Marta Podulka, zrzeszając swych fanów pod sceną, którzy w rytm takich utworów jak “Nieodkryty ląd”, “Jest pięknie” czy “Na planie” bawili się przez 50 minut.

O godzinie 15:00 przyszedł czas na pierwszą część licytacji, podczas której zlicytowano między innymi złote serduszko od JK Biżuteria, zegarki, dzień z życia Strażaka czy kosz wędlin od RSP Kruszewnia. Po tych mocnych wrażeniach przyszła pora rozluźnienia bowiem na scenie pojawił się zespół Raggafaya. Chłopcy swą charyzmą i energetycznym brzmieniem zgromadzili pod sceną wielu fanów muzyki łączącej takie gatunki muzyczne jak: reggae, ragga, sky, rock czy hip hop.

Po sporej dawce muzycznej energii nastąpiła II tura licytacji, która trwała do godziny 21 z przerwą na wypuszczenie światełka do nieba. To właśnie między godziną 18 a 21:00 emocje sięgały zenitu, zlicytowano oryginalne  złote serduszko 24 Finału WOŚP za kwotę 10 tyś zł, rower, talon na pieczonego dzika, koszulki piłkarzy Lecha Poznań: Dawida Kownackiego i Karola Linetty, piłka nożna z autografami piłkarzy Lecha Poznań, dzień z życia asystenta rzecznika Lecha Poznań.24 Finał WOŚP w Swarzędzu zakończył się wielkim sukcesem ponieważ udało się zebrać 123 407,00 zł. Jest to o 36 281,8 zł. więcej niż w roku 2015.

Na tę kwotę składają się następujące punkty:

 1. Licytacje: 41 130,00 zł
 2. Kwesta (wolontariusze z puszkami): 70 809,00 zł
 3. Loteria: 5 000,00 zł
 4. Wpływ z biegu “Policz się z cukrzycą: 3 703,00 zł
 5. Wpływ z grochówki od RSP Kruszewnia: 2 765,00 zł

Najciekawsze Licytacje:

 1. Złote Serduszko od Fundacji WOŚP: 10 000,00 zł wylicytowane przez Ireneusza Szpota
 2. Koszulka Dawida Kownackiego: 2 500,00 zł
 3. Koszulka Karola Linetty: 1 500,00 zł
 4. Dzień z życia asystenta rzecznika Lecha Poznań: 650,00 zł
 5. Rower: 630,00 zł
 6. Złoty pierścionek: 600,00 zł
 7. Złoty pierścionek: 600,00 zł
 8. Talon na pieczonego dzika: 600,00 zł
 9. Złote Serduszko od JK Biżuteria: 590,00 zł
 10. Piłka z autografami piłkarzy Lecha Poznań: 500,00 zł
 11. Zegar WOŚP: 500,00 zł
 12. Spotkanie z Aleksandrem Dobą z książką: 500,00 zł
 13. Dzień z życia strażaka: 400,00 zł
 14. Kosze ufundowane przez RSP Kruszewnia: 310,00 zł i 220,00 zł
 15. Naszyjnik z bursztynem: 380,00 zł

***

Wszystkim sponsorom, wolontariuszom, oraz obsłudze technicznej serdecznie dziękujemy.
W szczególności:
Burmistrz Miasta i gminy Swarzędz Marian Szkudlarek, Poseł na sejm RP Bożena Szydłowska, Barbara Czachura, Senator Piotr Florek, Radny Powiatu Paweł Bocian, Zygmunt Majchrzak, Mateusz Matuszak, Adam Adamczak, Szpot Sp. Z o.o., Ireneusz Szpot, J.K. Biżuteria- Janusz Kamieński, Volkswagen Poznań, Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna Kruszewnia, Restauracja „Między Nami”, Restauracja Słoneczna Przystań- Przemysław Górny, Rzecznik KKS Lech Poznań, Jan Kułakowski, Zakład Przetwórstwa Dziczyzny Laspol, Cech Stolarzy Swarzędzkich, Mabor s. j., Zakład Pierzarski Piórex S.A., Zakłady Mięsne A. Bystry, Sklep Rowerowy Brodex, Sklep Rowerowy FogtBike, Strefa Sportu Tenis & Fitness, 2bActive, Studio Foto Video Henryk Błachnio, Fabryka Mebli Tapicerowanych Tombea, Centrum Edukacji i Turystyki “Sokrates” Swarzędz, Zdrowa Domowa Kuchnia, Cukiernia Magdalenka, Cukiernia Kandulski, Cukiernia Grzeczka, Cukiernia Hoffmann, Cukiernia „Cafe Pączek” Artur Ostrowski, Piekarnia Jankowscy, Pałacyk Pod Lipami, Lookmania Pracownia Piękna Anna Jędrzejczak, Salon Urody Mariusz Nowacki, Salon Mody Cybina, Studio Paznokci „Aga” Agnieszka Gawarecka, Salon Kosmetyczny De Looks Daria Wittke, Salon Kosmetyczny Marlena, Salon masażu Aleksandra, Tranzico, Językownia, Akces Benefit Learning Systems, Koło wędkarzy Swarzędz Zatorze, Optyk Przybylski, Taxi Swarzędz, Sadva, autoczęścirowerowy.pl Magdalena Zimna, Kwiaciarnia Artystyczna Swarzędz, Złotnictwo- Piotr Jurkiewicz Bodo Sport, Salonik fryzjerski dla psów- Karolina Jurkiewicz, Studio Wiktoria – Małgorzata Lesińska, Szymon Cieśla, Katarzyna Plenzler, Eko – Stolarz, Firma handlowa Jerzy Zys, Restauracja Oskoma, Wydawnictwo My Music, Sławex Poznań, Bogdan Junikowski, Kasia i Mariusz Starosta, Firma handlowa Majo, JRG 7 Poznań, Marzena Potrawiak, Drukarnia Swarzędzka Stanisław i Marcin Witecki, Swarzędzka Orkiestra Dęta, MC Radio, GO4 Robot, Car Wash Paweł Banaszak, Szkółka Drzew i krzewów owocowych i ozdobnych Misiorny i Olejniczak, Kulkidsklub dla dzieci w Swarzędzu, Salon Urody Mariusz, Piotr Gulczyński, Mobilna Strefa Przyjemności Natalia Wudarzewska, Eurohotel, Drogeria Mika, Myjnia Samochodowa Maciej Doziński, Fit and Jump Swarzędz, Uczniowski Klub Sportowy SP 5 SWAREK Swarzędz, Vex TATTOO Tatuaż Artystyczny, Bosch Service Maciejewski, Bartcar Swarzędz, K.K. Wielogórscy, Duda Watex Magda Sikora.

Składam serdeczne podziękowania Instytucjom i osobom, pomagającym przy organizacji 24 FINAŁU WOŚP w Swarzędzu:

Urzędowi Miasta i Gminy Swarzędz za możliwość zorganizowania imprezy, Straży Miejskiej, Policji, Ochotniczej Straży Pożarnej z Kobylnicy, Ochotniczej Straży Pożarnej ze Swarzędza za pomoc w załadunku mat chroniących parkiet oraz czuwanie nad bezpieczeństwem wolontariuszy i całości imprezy, Swarzędzkiemu Centrum Sportu i Rekreacji za udostępnienie hali, Zakładowi Gospodarki Komunalnej, Dariuszowi Łuczków i całej ekipie Restauracji „Między Nami” za pyszną grochówkę z której dochód w całości został przekazany na 24 Finał WOŚP, firmie Gigant Sound za profesjonalne nagłośnienie imprezy, Zbyszkowi Zielińskiemu i firmie „Violex” za super oświetlenie i profesjonalną scenę, redakcji portalu Swarzędz Na Sygnale za relacjonowanie imprezy, dzięki którym byliśmy na bieżąco z informacjami, Swarzędzkiej Telewizji Kablowej STK za transmisję imprezy, członkom Sekcji Fotograficznej, Henrykowi Błachnio za fotorelację z imprezy, Swarzędzkiemu Bractwu Kurkowemu za zapewnienie transportu wolontariuszom w rejonach kwestowania, Stowarzyszeniu Morsy Swarzędz za lodową kąpiel, Ratownikom Drogowym PZM z Automobilklubu Wielkopolskiego za czuwanie nad bezpieczeństwem oraz naukę pierwszej pomocy, Leszkowi Łukomskiemu, niezastąpionemu konferansjerowi, dzięki któremu udało się zlicytować wszystkie przedmioty przeznaczone na licytację, elektrykowi na którym zawsze można polegać czyli Mariuszowi Urbańczykowi za obsługę elektryczną podczas imprezy.

Osobom odpowiedzialnym za prawidłowy przebieg LOTERII czyli: Piotr i Izabela Nowak, Andria Zygmunt, Krzysztof Rybak, Jacek Jagielski, Paweł Pawlak, Katarzyna Wichtowska, Agnieszka Matela, Andrzej Rutaski, Krzysztof Nowak, Klaudia Piotrowska, Bogdan Junikowski, naszym dzielnym paniom „bankówkom” od obsługi kasy (jedna z cięższych funkcji tego dnia): Grażyna Nowak, Natalia Brząkała, pracownicy Banku BGŻ BNP ParibasS.A.: Magdalena Kostuch, Izabela Skowron, Konrad Chudziński. Niezastąpionej pomocy technicznej czyli: Dariuszowi Nazimowi, Januszowi Wanatowi, Łukaszowi Jędrzejczakowi, Tomaszowi Dembińskiemu, Emilii Przydrydze, Donie Dolińskiej, Przemysławowi Rutkowskiemu, Adrianowi Wasiak, Łukaszowi Czarneckiemu, Adamowi Mądreckiemu, Dominice Piechowicz, Annie Barańskiej, Patrycji Kańdule, Paulinie Brosz, Klaudii Stanisławskiej, Monice Małkowskiej, Gabrieli Sokół, Patrykowi Karpińskiemu, za pomoc w wydawaniu ciepłych posiłków Marii Greser. Bardzo serdecznie dziękuję moim współpracownikom z Ośrodka Kultury – Anita Frąckowiak, Eliza Tarasiewicz, Michał Klimaszewski, Mateusz Gawarecki, Adam Fryzowski, Grażyna Borowicz oraz pracownikowi hali Sportowej SCSiR Pani Dorocie Wróbel.
Na szczególne podziękowania zasługują artyści i zespoły występujący podczas Swarzędzkiego Finału.
Dziękuję dyrektorom Swarzędzkich placówek oświatowych – Szkół Podstawowych, Zespołów Szkół, Gimnazjów oraz opiekunom wolontariuszy, za ogromny wkład w pomoc organizacji zbiórki 24 Finału WOŚP.
Przede wszystkim składam serdeczne podziękowania dzielnym wolontariuszom, kwestującym na rzecz 24 Finału WOŚP. Nie przestraszyli się nieciekawej pogody i w liczbie ok. 500 wyszli na ulice naszego miasta. Dzięki nim kwota którą zebraliśmy wynosi ponad 120 tyś zł. Ich wkład w ten wynik jest przeogromny. Łącznie wolontariusze zebrali bowiem ponad 70 tysięcy złotych.

Szef Swarzędzkiego Sztabu WOŚP

Filip Przepióra

fot. Mateusz Gawarecki, Sekcja Fotograficzna, Henryk Błachnio