CZESŁAW ZAŚPIEWAŁ NA DZIEŃ KOBIET

Dzień Kobiet upłynął w tym roku w Swarzędzu pod znakiem oryginalnych kompozycji Czesława Mozila, który wystąpił w środowy wieczór wspólnie z orkiestrą Arte dei Suonatori.

Czesław Śpiewa to polsko-duński zespół, który zadebiutował na polskim rynku albumem wydanym w 2008 roku. Tworzy trudną do sklasyfikowania oryginalną muzykę, noszącą ślady kabaretu, rocka, a nawet punk rocka. Sam swoją muzykę określa mianem „popu” lub „alternatywnego popu” z „podtekstem punkowym”. Na swoim koncie ma sześć albumów, ostatni z nich – „Księga emigrantów cz. 2” miał swoją premierę na początku marca tego roku. Słodko-gorzkie teksty Michała Zabłockiego swobodnie łączą żartobliwą narrację z dużą dawką autoironii. Tytuły i treść piosenek nawiązują do znanych i lubianych przez wszystkich Polaków wierszy oraz popularnych rymowanek z lat dziecięcych: „Mam trzy latka” „Lokomotywa” „Kaczka”.

Swarzędzki koncert z okazji Dnia Kobiet był pierwszym na trasie promującej nowy album, nagrany wspólnie z Arte dei Suonatori. Polska orkiestra barokowa o międzynarodowej renomie to prawdziwi mistrzowie muzyki dawnej, którzy mają na swoim koncie kilkanaście płyt i kilka prestiżowych nagród muzycznych. Wspólny projekt z zespołem Czesław Śpiewa to orkiestrowy rozmach połączony z awangardową fantazją na temat współczesnej muzyki popularnej.

Koncert w Swarzędzu wypełniły zarówno utwory z najnowszej płyty, jak również wcześniejsze dokonania artystów. Czesław Mozil zaśpiewał najpopularniejsze piosenki z poprzednich albumów. Swoje dokonania zaprezentowała również światowej klasy orkiestra barokowa, Arte dei Suonatori. Zarówno solowe dokonania, jak i utwory z części 2 „Księgi Emigrantów” splotły się w muzyczną całość, która zachwyciła słuchaczy. Szorstkie dźwięki historycznych instrumentów zostały uzupełnione nostalgicznym brzmieniem akordeonu Czesława Mozila.

Dwugodzinny występ zakończył się owacjami na stojąco, którymi swarzędzka publiczność nagrodziła oryginalnych, niebanalnych i wyjątkowych artystów.

Po koncercie, Burmistrz Miasta i Gminy Swarzędz Marian Szkudlarek wspólnie z Zastępcą Burmistrza Grzegorzem Taterką obdarowali wszystkie panie symbolicznymi tulipanami, co stanowiło miłe podsumowanie swarzędzkiego Dnia Kobiet.

fot. Mariusz Łuczak, Paweł Nowakowski