DNI SWARZĘDZA 2017

Trzy dni, czternastu artystów, trzygodzinny pokaz laserowy, bogata strefa gastronomiczna, animacje dla dzieci i lunapark – za nami Dni Swarzędza 2017. Trzydniowe święto miasta przyciągnęło na polanę przy ul. Strzeleckiej prawdziwy tłum miłośników rozrywki na najwyższym poziomie.

Tegoroczne Dni Swarzędza rozpoczęły występy Sekcji Piosenki i Sekcji Tańca Ośrodka Kultury. Na scenie zaprezentowała się także laureatka Gminnego Konkursu Piosenki „Zostań Gwiazdą” w kategorii szkół gimnazjalnych, Daria Adachowska, która zaśpiewała piosenkę „If Ain’t Got You” z repertuaru Alicii Keys. Młodzi artyści wprowadzili zgromadzoną pod sceną publiczność, w taneczny nastrój. Właśnie muzyka taneczna i klubowa królowały na polanie przy ul. Strzeleckiej pierwszego dnia największej imprezy plenerowej w Swarzędzu. Punktualnie o godz. 21:00 rozpoczął się koncert zespołu MIG – wybranego w sondzie przez mieszkańców, który zaśpiewał swoje największe przeboje: „Miód malina”, „Wymarzona”, czy „Jej dotyk”. Tego wieczoru na swarzędzkiej scenie wystąpiła również absolutna czołówka DJ-ów, czyli Nina Suerte, DJ Hazel & DJ Drum oraz gość z Holandii – 4 Strings. Ich występom towarzyszył wyjątkowy, trzygodzinny pokaz laserowy. Bitwa DJ-ów przyciągnęła prawdziwy tłum miłośników muzyki klubowej, którzy wypełnili polanę przy ul. Strzeleckiej do ostatniego miejsca. Wspólna zabawa z DJ-ami trwała do późnych godzin nocnych.

Sobotnia część tegorocznych Dni Swarzędza upłynęła pod znakiem nieco mocniejszego, rockowego brzmienia. Przed publicznością wystąpiły swarzędzkie zespoły: Bandicoot, Revolfighter oraz Heavyweight.

Wieczorną część imprezy rozpoczął koncert Agyness B. Marry. Wokalistce, instrumentalistce, kompozytorce i autorce teksów Agnieszce Bukowskiej towarzyszyli na scenie basista Piotr Binkul i perkusista Mateusz Remiszewski. Godzinny występ wypełniły rockowe utwory przesiąknięte gitarowym brzmieniem, ale i kobiecą wrażliwością oraz delikatnością.

Gwiazdą sobotniego wieczoru był doskonale znany publiczności zespół HEY, który świętuje w tym roku 25-lecie swojej działalności artystycznej. Ich debiutancki album „Fire” wydany w 1993 roku do dziś jest jedną z najmocniejszych pozycji kanonu polskich płyt rockowych. Znakomite kompozycje opatrzone poruszającymi i szczerymi tekstami Katarzyny Nosowskiej szybko zjednują im publiczność, nie tylko w całej Polsce. Ta swarzędzka, już od pierwszych minut, została oczarowana i zaproszona do wspólnej zabawy. Nowoczesne, elektroniczne utwory przeplatały się z tymi bardziej gitarowymi, a wszystko w całość spinały doskonałe, poetyckie teksty autorstwa Katarzyny Nosowskiej. Niespodzianką dla fanów było pełne emocji i wywołujące ciarki na plecach wykonanie utworu „Arahja” z repertuaru grupy KULT. Niemal dwugodzinny koncert zakończyły dobrze znane przeboje z pierwszych płyt zespołu – „Zazdrość”, „Teksański” i „[Sic!]”.

Trzeci, a zarazem ostatni dzień był ucztą muzyczną dla całych rodzin. Po nieco mocniejszym, gitarowym brzmieniu zespołów The Blue Spotting i A Zillion, na scenie wystąpił, cieszący się coraz większą popularnością, zespół MY. Punktualnie o godzinie 20:00 rozpoczął się wyjątkowy projekt Roztańczony Swarzędz, której organizacji podjął się Projekt M. Do udziału w akcji zaproszeni zostali wszyscy mieszkańcy Swarzędza i okolic, bez względu na wiek i doświadczenie taneczne. Finałowym akcentem był pokaz akrobatyki powietrznej Antigravity Art, czyli przedstawienia wyreżyserowanego przez Małgorzatę Majchrzak. Muzycznie Projekt wsparła  Sekcja perkusyjna Ośrodka Kultury w Swarzędzu prowadzona przez Piotra Langnera.

Zwieńczeniem trzydniowych obchodów Dni Swarzędza był koncert Andrzeja Piasecznego. Pomimo padającego deszczu, artysta przyciągnął pod scenę liczne grono swoich fanów, wśród których były wielopokoleniowe rodziny. Wszyscy, bez względu na wiek, dali się porwać do zabawy. Taniec z parasolami oraz wspólnie z publicznością zaśpiewane największe przeboje, wśród których były takie piosenki jak: „Śniadanie do łóżka”, „Prawie do nieba”, „15 dni”, „Chodź, przytul, przebacz”, czy „W głębi duszy” zakończyły tegoroczne Dni Swarzędza.

Koncertom odbywającym się na polanie przy ul. Strzeleckiej towarzyszyły także wydarzenia o charakterze sportowo-rekreacyjnym. W sobotę w Bogucinie odbył się Turniej Piłki Nożnej o Puchar Burmistrza Swarzędza, a w przystani wodnej królowały jednostki pływające podczas Dnia Żagli. W niedzielę można było uczestniczyć w Zawodach Wędkarskich o Puchar Burmistrza Swarzędza, które odbyły się w Dolinie Cybiny, a także w IV Rekreacyjnych Regatach Żeglarskich na Jeziorze Swarzędzkim czy w jubileuszowym XX Rodzinnym Rajdzie Samochodowym Miasteczka Samochodowego Szpot.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się również animacje dla dzieci oraz karuzele i inne atrakcje w lunaparku.

Tegoroczne Dni Swarzędza pozostaną w naszej pamięci na długo. Mamy nadzieję, że już za rok spotkamy się ponownie na polanie przy ul. Strzeleckiej i wspólnie będziemy świętować kolejne Dni Miasta.

Organizatorami Dni Swarzędza byli: Ośrodek Kultury w Swarzędzu i Wydział Promocji Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu.

Partnerami tegorocznych Dni Swarzędza byli: Agrobex, Clip Logistics, STS Logistic, PlanetBud Development, Volkswagen Poznań Fabryka Samochodów Użytkowych i Komponentów, Alwes  Fabryka Mebli Tapicerowanych, Centrum Sport & Fitness Atrium, BNP Paribas Bank, Budownictwo Drogowe „Krug”, Castorama, Chronos Development, Fabryka Armatur Swarzędz, Fabryka Mebli Tapicerowanych Tombea, Fines  Operator Bankowy, Gaz System, Imperial Logistic, Mabor, Miasteczko Samochodowe Szpot, R. Twining@Company, Solaris Bus & Coach, Strefa Sportu. Tenis&Fitness, Veolia  Energia Poznań, Wielkopolskie Przedsiębiorstwo Inżynierii Przemysłowej.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęli: Swarzędzka Telewizja Kablowa STK, Tygodnik Swarzędzki i Magazyn „Prosto z Ratusza”.

fot. A. Młynarczak, T. Rybarczyk, M. Łuczkowska