DOŻYNKI GMINNE W GORTATOWIE

W minioną sobotę w Gortatowie obchodziliśmy Gminne Dożynki, które przyciągnęły tłumy ludzi chcących nie tylko podziękować za szczęśliwe ukończenie żniw i prac polowych, ale także spędzić wspólnie czas z rodziną, znajomymi i sąsiadami.

Jak co roku, Gminne Dożynki miały miejsce w ostatni weekend wakacji, a konkretnie w piękny, słoneczny, sobotni dzień 27.08.2016. Całość rozpoczął barwny korowód, który przeszedł ulicami wsi i dotarł do ołtarza, na którym delegacje z sąsiednich aglomeracji na czele z sołtysami złożyli wieńce dożynkowe. Mszę Św. poprowadził ksiądz Proboszcz Aleksander Brzeziński. Istotnym punktem programu był tradycyjnie obrzęd dożynkowy, który w tym roku wykonał Zespół Tańca Ludowego Politechniki Poznańskiej “Poligrodzianie”.  Artyści w przepiękny sposób pokazali cały proces od siewu do zbiorów. Po obrzędzie przyszła pora na przemówienie Burmistrza Miasta i Gminy Swarzędz Mariana Szkudlarka oraz zaproszonych gości.

Następnie na scenie zagościła Swarzędzka Orkiestra Dęta dając piękny koncert oraz Sekcja Regionalna „Olszyna”. W międzyczasie mieszkanki Gortatowa częstowały pysznymi wyrobami cukierniczymi, dając radość i zadowolenie wszystkim łasuchom, a Restauracja pod 11-stką wydawała pyszną grochówkę i chleb ze smalcem.

Emocje rosły z godziny na godzinę, a na placu przy Świetlicy Wiejskiej zrobiło się ciasno. O godzinie 19 na scenie pojawił się polski muzyk i wokalista Michał Gielniak, który dał pełen pozytywnych emocji koncert. Pod sceną pojawili się pierwsi tancerze a tłum głośno śpiewał takie utwory jak: “19 miał lat”, “Tic, Tic, Tac”, “Bailamos”, “Bamboleo” czy “La Bamba”. Gdy o godzinie 20:00 na scenie pojawił się zespół TOP ONE ekscytacja sięgała zenitu. Muzycy dostarczyli dużej dawki dobrego humoru, bawiąc tym samym każde towarzystwo takimi utworami jak: “Biały miś”, “Miła moja”, czy “Santa Maria”. Imprezę Dożynkową zakończył koncert zespołu Forte, podczas którego wybrzmiewały znane polskie i zagraniczne utwory. Zabawa taneczna trwała do późnych godzin tej gorącej nocy.

Podczas Dożynek nie mogło zabraknąć atrakcji dla najmłodszych uczestników. Były darmowe zajęcia z animatorem, dmuchany zamek i zjeżdżalnia, trampolina, basen z piłeczkami, byk. Oprócz tego stoisko z goframi i lodami.

Serdecznie dziękujemy tegorocznym organizatorom Święta Plonów – Radzie Sołeckiej Wsi Gortatowo oraz wszystkim mieszkańcom za włożenie serca w przygotowania i za piękne zdobienia, Zakładowi Gospodarki Komunalnej za porządek, Policji i Straży Miejskiej Swarzędza za bezpieczny przebieg imprezy, firmie ochroniarskiej oraz zabezpieczeniu medycznemu, a także ludziom dobrej woli wspierającym tę uroczystość za to, że dzięki nim wszystko udało się pięknie!

fot. Sonia Włodarczyk