DOŻYNKI GMINNE W RABOWICACH

Tegoroczna impreza odbyła się na koniec wakacji 30.08.2014 i przyciągnęła bardzo wielu uczestników w piękny, ciepły jeszcze letni dzień. Gości powitali: Starosta Dożynek  Aleksander Szaroleta z sołectwa Garby oraz Starościna Dożynek Róża Dankowska z sołectwa Rabowice. Uroczystość rozpoczął barwny korowód, który przeszedł ulicami wsi i dotarł do ołtarza polowego, gdzie zostały złożone wieńce dożynkowe. Mszę Św. w towarzystwie innych księży poprowadził ksiądz proboszcz z Siekierek Wielkich – Mieczysław Kaźmierczak. Istotnym punktem programu był tradycyjnie obrzęd dożynkowy. W tym roku wykonał go zespół Pieśni i Tańca „Siekieracy”, który w artystyczny sposób pokazał cały proces od siewu do zbiorów. Po obrzędzie przyszła pora na przemówienie Burmistrza Miasta i Gminy Swarzędz Anny Tomickiej.

Następnie na scenie wystąpiły: Orkiestra Dęta oraz Sekcja Regionalna Olszyna. W międzyczasie odbył się pokaz futbolu amerykańskiego wykonany przez Kozły Poznań. Kolejnym punktem programu był występ grupy tanecznej ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Swarzędzu, sekcji tańca Ośrodka Kultury oraz pokaz zumby wykonany przez instruktora Red Fitness w Swarzędzu. Niesamowity entuzjazm wzbudził też pokaz mody salonu Shark, który poprowadził Piotr Czaja. Podobała się także grupa Faster.
Nie zabrakło podczas dożynek wielu atrakcji dla dzieci: placu zabaw, stoisk z goframi i lodami. O dobrą zabawę dla najmłodszych zadbała grupa pozytywnych, młodych ludzi Kinimodo. Swoje stanowiska ustawiło także Stowarzyszenie Światowid, które zaprezentowało wyroby lokalne i regionalne m.in. soki i przetwory wykonane z produktów rolnych, pochodzących z małych gospodarstw, miody, oleje tłoczone na zimno, syropy z kwiatów czarnego bzu, kozie sery, zabawki i elementy wyposażenia domów wykonane przez rękodzielników. Firma Szpot, przygotowała konkurs, w którym nagrodą był samochód marki Kia Ceed na weekend, plecak i torba sportowa z upominkami.
Dożynki zakończyła zabawa taneczna.

Serdecznie dziękujemy tegorocznym organizatorom Święta Plonów: Radzie Sołeckiej Rabowic, swarzędzkiemu Ośrodkowi Kultury, ludziom dobrej woli wspierającym tę uroczystość za to, że dzięki nim wszystko udało się pięknie!

fot. Henryk Błachnio