EKO BABIE LATO PO RAZ 6!

Już po raz szósty swarzędzanie wybrali ostatnią sobotę kalendarzowego lata, by spędzić ją rodzinnie, ekologicznie i rozrywkowo. W pogodny dzień, 17 września prawdziwe tłumy skorzystały z zaproszenia na tradycyjny już festyn Eko Babie Lato zorganizowany przez Referat Promocji Urzędu Miasta i Gminy oraz Ośrodek Kultury w Swarzędzu.

Tereny nad Jeziorem Swarzędzkim, przy Pływalni Wodny Raj, zamieniły się w ekologiczny park rozrywki. Dużą atrakcją tegorocznej imprezy były warsztaty kulinarne dla dzieci prowadzone przez animatorów firmy Ubarwieni wraz z restauracją Zdrowa Domowa. Najmłodsi, pod okiem instruktorów i rodziców, komponowali i z apetytem zajadali kanapki i sałatki ze zdrowych owoców i warzyw. Jak zwykle powodzeniem cieszyły się stoiska z eko robotyką z klocków Lego, prowadzone przez specjalistów z Go4Robot, gdzie tym razem można było nie tylko budować z klocków, ale także m.in. zobaczyć jak działają ogniwa fotowoltaiczne czy wiatraki wytwarzające prąd. Na stoisku Parków Krajobrazowych dzieci kolorowały gipsowe roślinki i zwierzątka. Można było także wypić zdrową wodę i odpocząć w Strefie Relaksu, do której zaprosiła firma Volkswagen Poznań.

Jak co roku, imprezie towarzyszyła zbiórka odpadów problemowych, prowadzona przez Związek Międzygminny Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej. Wszyscy oddający odpady otrzymywali w zamian sadzonki roślin. Na stoisku GOAP najmłodsi mogli wziąć udział w grach i konkursach ekologicznych. Na parkingu przed pływalnią do późnych godzin wieczornych oblegane było wesołe miasteczko, z dmuchańcami, ciuchcią, trampolinami i wielką zjeżdżalnią.

Podobnie jak w ubiegłych latach, także tym razem uczniowie swarzędzkich szkół wykazali się wielką kreatywnością i zaangażowaniem w konkursach ekologicznych. W konkursie Eko Robot powstało kilkadziesiąt robotów z materiałów przeznaczonych do recyklingu. Można je było podziwiać przed Sceną nad Jeziorem. Z kolei pokazy mody ekologicznej Eko Ciuszek nie ograniczyły się do prezentacji pomysłów na eko modę, ale także wymagały od dzieci umiejętności aktorskich. Forma mini przedstawień spotkała się z dużym uznaniem publiczności. Wielkie gratulacje należą się wszystkim dzieciom, nauczycielom i rodzicom! Nagrodzone klasy i uczniowie skorzystają z wycieczek przygotowanych przez Referat Promocji UMiG (kompletne listy nagrodzonych przedstawimy we wtorek, 20 września)

Z zainteresowaniem spotkał się występ zespołu The Blue Spotting oraz pokaz taneczny grupy Born to Dance. Koncerty – grupy Lao Che oraz oczekiwanego przez tłumy fanów zespołu Strachy na Lachy – okazały się prawdziwym hitem tegorocznego Eko Babiego Lata. Przy muzyce ulubionych wykonawców kilka pokoleń ich miłośników bawiło się do późnych godzin wieczornych.

Po raz kolejny Eko Babie Lato pokazało, że zakończenie lata w Swarzędzu może być nie tylko udaną imprezą, ale także nieść ważne przesłanie ekologiczne.

Serdecznie dziękujemy partnerom, partnerom strategicznym i medialnych oraz wszystkim, którzy zaangażowali się w organizację Eko Babiego Lata! Do zobaczenia za rok.

/rpr/

fot. Mariusz Łuczak, Marcin Paulus