EKO BABIE LATO

Babie Lato w przyrodzie to najpiękniejsza część polskiej jesieni. W sobotę, 16 września odbędzie się kolejna już edycja cieszącej się dużym zainteresowaniem imprezy plenerowej, Eko Babie Lato. Tradycyjnie, tereny nad Jeziorem Swarzędzkim przy Pływalni Wodny Raj, zamienią się w ekologiczny park rozrywki. Jak co roku, posłuchamy muzyki granej na żywo, porozmawiamy o idei zdrowego życia i segregowaniu śmieci. Najmłodsi uczestnicy będą mogli uczestniczyć w rozmaitych konkursach. Będzie ekologicznie, twórczo i rozrywkowo.

Gwiazdą wieczoru będzie zespół happysad, założony w  2001 roku w Skarżysku-Kamiennej przez muzyków, którzy grali razem już od 1995 roku. W lipcu 2004 nakładem S.P. Records ukazał się debiutancki album zespołu zatytułowany „Wszystko jedno”. Promujący tę płytę singlowy utwór „Zanim pójdę” utrzymywał się na Liście Przebojów Programu Trzeciego przez 33 tygodnie. W kwietniu 2007 magazyn „Teraz Rock” uznał album „Wszystko jedno” za jeden z 50 najważniejszych albumów w historii polskiego rocka. W 2011 roku, z okazji dziesięciolecia zespołu grupa zagrała specjalny, jubileuszowy koncert podczas festiwalu w Jarocinie. Zespołowi towarzyszyli goście specjalni: Karol Strzemieczny (Paula i Karol, Stan Miłości i Zaufania), Czesław Mozil, Piotr „Gutek” Gutkowski (Indios Bravos) oraz Krzysztof „Grabaż” Grabowski (Strachy na Lachy, Pidżama Porno). W 2012 roku grupa została zaproszona do występu na największym festiwalu w Europie – Przystanku Woodstock. Występ zespołu został uhonorowany specjalną nagrodą „Złoty Bączek”, przyznawaną w plebiscycie publiczności, a także zaproszeniem na kolejną edycję festiwalu. Zespół happysad nagrał 7 albumów studyjnych oraz 2 koncertowe – z klubu Studio w Krakowie oraz z Przystanku Woodstock.

Imprezę zakończy zabawa taneczna z DJ-em Insane, który pojawi się na Scenie nad Jeziorem o godz. 22:00. DJ Insane, czyli Jarosław Starbała urodzony 23 stycznia 1983 roku to DJ pochodzący z Warszawy, a obecnie bardzo silnie związany z Poznaniem. Swoją przygodę z muzyką zaczynał w wieku 16 lat. Jego pierwsze działania opierały się na łączeniu kawałków na sprzęcie Hi-Fi. Następnym krokiem było ukończenie kursu dla DJ-ów i przejście do praktycznej nauki zawodu w małych warszawskich klubach. Jarek, goszcząc w klubach całej Polski, a także rezydując w „Klubie Ekwador Manieczki” miał okazję zagrać z wieloma artystami światowego formatu muzyki trance, house i elektro.. Miał również okazję zasmakować występów na takich imprezach jak „Global Gathering”, „Euforia Festival”, a przede wszystkim „Sunrise Festival”. Jako DJ o uznanej marce współpracuje z rozgłośnią radiową „Eska”.

Imprezie będzie towarzyszył EKO Festyn ze specjalnie przygotowaną strefą dla dzieci oraz popularnymi konkursami szkolnymi: EKOCIUSZEK i EKODOM. Ciekawą atrakcją dla małych majsterkowiczów będzie MAJSTERKOWO, czyli ekologiczne warsztaty z Castoramą w plenerze.

Podczas Eko Babiego Lata będzie można odwiedzić stoisko informacyjne GOAP. Na wszystkich zainteresowanych będzie czekała gra edukacyjna oraz konkurs pod hasłem „Gdzie to wrzucić”, w którym będzie można wygrać atrakcyjne nagrody.

Serdeczna 21. Kreatywna Edukacja przygotuje Recyklingowe Love, czyli warsztaty artystyczne, podczas których uczestnicy nadadzą drugie życie rozmaitym przedmiotom użytkowym.

Ekopatrol Straży Miejskiej w Swarzędzu pokaże górną metodę spalania węgla w domowych piecach – wśród uczestników pokazów zostaną wylosowane czujki czadu, zademonstruje także działanie zadymiarki używanej do wykrywania nielegalnych podłączeń kanalizacji sanitarnej. Pracownice Wydziału Ochrony Środowiska UMiG w Swarzędzu pomogą dzieciom wykonać własną torbę ekologiczną, a na ich stoisku będzie można obejrzeć krótkie filmiki o tematyce ekologicznej.

Jak co roku, koncertom i warsztatom ekologicznym będzie towarzyszyć zbiórka odpadów problemowych, prowadzona przez Związek Międzygminny Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej. Elektrośmieci, makulaturę, zużyte baterie i żarówki oraz odpady wielkogabarytowe będą przyjmowane w piątek, 15 września w godz. 10:00 – 18:00 oraz w sobotę 16 września w godz. 10:00 – 14:00 na parkingu przy skrzyżowaniu ulic Strzeleckiej i Jesionowej. W zamian za odpady problemowe będzie można otrzymać roślinki oraz upominki.

Po raz kolejny swarzędzanie przywitają jesień ekologicznie, muzycznie, artystycznie i kreatywnie.