FINAŁ INTEGRACJI NA SWARZĘDZKIM RYNKU

Światowy Przegląd Folkloru Integracje osiągnął pełnoletniość i stał się dojrzałym festiwalem o międzynarodowym zasięgu. Każdego roku do Wielkopolski przyjeżdżają zespoły z najodleglejszych zakątków świata, chętnie prezentując swoją kulturę ludową – stroje, tańce, śpiew oraz tradycyjne instrumenty.

Momentem kulminacyjnym każdego Przeglądu jest koncert finałowy, parateatralne widowisko wieńczące tygodniowe spotkania wielkopolskiej publiczności z kulturą tradycyjną z całego świata. Tegoroczne Integracje, po raz pierwszy w historii festiwalu zakończyły się w Swarzędzu, który już od dziewięciu lat uczestniczy w muzyczno-tanecznych spotkaniach ze światowym folklorem.

Na trzech scenach ustawionych na swarzędzkim Rynku wystąpili artyści z Chorwacji, Hiszpanii, Kanady, Panamy, Słowacji oraz Polski. Nasz kraj reprezentowały aż dwie grupy: „Jantar” z Uniwersytetu Gdańskiego i Zespół Tańca Ludowego „Poznań” AWF, czyli Gospodarz Przeglądu. Muzyka na żywo, barwne stroje ludowe, żywiołowe tańce i piękne, sentymentalne przyśpiewki ludowe spowodowały, że swarzędzki Rynek wypełniła magiczna atmosfera wspólnoty i jedności. Dwugodzinny koncert łączący wszystkie elementy folkloru – muzykę, taniec i śpiew w barwną podróż pomiędzy kontynentami, zachwycił publiczność licznie zgromadzoną na swarzędzkim Rynku. Prezentacje na scenach uzupełniły niecodzienne występy na balkonach okolicznych kamienic, a także pokaz laserowy wzbogacony ognistą pirotechniką.

Koncert finałowy był pełnym wzruszeń spotkaniem ze światowym folklorem. Swarzędzka publiczność, która już od pierwszych minut dała się zaprosić do wspólnej zabawy, stworzyła wyjątkową wspólnotę, w pełni integrując się z artystami i pokazując, że muzyka łączy ponad wszelkimi podziałami.

fot. Aldona Młynarczak