II Swarzędzki Zlot Pojazdów Zabytkowych – RELACJA

W sobotę 13 maja br. Swarzędz stał się centrum motoryzacji  za sprawą pojazdów, które zaparkowały na Polanie Miejskiej podczas Drugiego Swarzędzkiego Zlotu Pojazdów Zabytkowych.

Organizatorem byli Ośrodek Kultury w Swarzędzu oraz Stowarzyszenie Bzyk Raider na zaproszenie których pojawiło się dużo modeli samochodów między innymi: mercedesy, syrenki, maluchy, polonezy, volkswageny oraz motocykle a także wiele innych motoryzacyjnych zabytków. Widać było, że właściciele dokładają wszelkich starań, by mimo upływu lat pojazdy były w pełni sprawne i wciąż cieszyły oczy. Podczas imprezy miłośnicy motoryzacji mogli podziwiać ponad 400 pojazdów na dwóch, trzech lub czterech kołach a także porozmawiać z ich właścicielami. Odbył się również konkurs na najładniejszy, najokazalszy i w ogóle naj samochód. Zwycięzcą w kategorii „ motocykle i motorowery” został włoski Motorower Mosquito, w kategorii „ Maluch” zwyciężył Fiat 126 p o pojemności 600 cm3 z roku 1973 należący do Pani Julii Stasikowskiej, natomiast maszyna, która najbardziej przypadła do gustu komisji konkursowej zdobywając nagrodę najładniejszego pojazdu podczas „II Swarzędzkiego Zlotu Pojazdów Zabytkowych” to Citroen 15 SIX H z roku 1954, należący do Swarzędzanina Pana Romana Palacza. Zwycięzcom puchary wręczył Burmistrz Miasta i Gminy Swarzędz Pan Marian Szkudlarek, który pogratulował właścicielom aut wyrażając swój podziw dla pasji.

Oprócz pojazdów organizator zapewnił bogatą ofertę gastronomiczną, nie zabrakło również atrakcji dla najmłodszych uczestników. Dzieci mogły wziąć udział w animacjach, korzystać z dmuchanego zamku czy zjechać na zjeżdżalni, dodatkową atrakcją była możliwość przejażdżki na kucykach. Dorośli mogli sprawdzić swoje zdolności strzeleckie z Kurkowym Bractwem Strzeleckim. Niewątpliwie atrakcją był pokaz ratownictwa przygotowany przez OSP Swarzędz, podczas którego mogliśmy zobaczyć działania podczas wypadku samochodowego. Zaprezentowane umiejętności oraz wyposażenie służące do cięcia auta zrobiło ogromne wrażenie na licznie zgromadzonej publiczności.

W trakcie Zlotu na scenie mogliśmy posłuchać uczestników sekcji piosenki Ośrodka Kultury w Swarzędzu oraz zobaczyć piękny pokaz grupy gimnastycznej Unii Swarzędz. Podczas tegorocznego zlotu na „motoryzacyjnej” scenie zaprezentowały się kapele rockowe: „No name” oraz  „Kick the stone”, które swoimi rockowymi riffami nadały ostry charakter jaki panował podczas zlotu.

Mamy nadzieję, że Drugi Swarzędzki Zlot Pojazdów Zabytkowych wpisał się na stałe do kalendarza swarzędzkich imprez i już teraz zapraszamy na kolejne spotkanie miłośników motoryzacji.