JÓZEFINKI

Za nami już tegoroczne obchody święta patrona miasta, czyli bardzo dobrze znane wszystkim mieszkańcom Swarzędza “Józefinki”.

Trzy dni, które upłynęły pod znakiem odpoczynku i świetnej zabawy przy muzyce różnych kultur. “Józefinki” były zapewne wspaniałą alternatywą dla całych rodzin, które postanowiły nie wyjeżdżać na tak zwany długi weekend. Wszystkim występom towarzyszył jarmark, na którym można było znaleźć różne unikatowe przedmioty. Do tego możliwość skosztowania smacznych potraw, a dla najmłodszych plac zabaw z licznymi atrakcjami.

To wszystko sprawiło, że swarzędzki rynek na trzy dni zamienił się w miejsce wspólnego biesiadowania. Świętowanie rozpoczęło się od występu naszego regionalnego zespołu “Olszyna”. Równocześnie odsłonięto kolejny mebel miejski, tym razem na przystani nad swarzędzkim jeziorem stanęło łóżko. Następnie tradycyjnie już sfotografowano wszystkich przybyłych na swarzędzki rynek Józefów. Pierwszy raz wybrano Józefa i Józefę 2013. Uhonorowanym wręczono szarfy oraz kosze ze smakołykami. Kolejny występ należał do duetu Ruach, który swoją muzyką stworzył niesamowity klimat. Specjalny repertuar na tę okazję przygotowała także Swarzędzka Orkiestra Flażoletowa. Na koniec koncert zespołu Chanajki Klezmer Band, który żydowskimi melodiami znakomicie podsumował pierwszy dzień świętowania.

Swoim występem Jarosław Buczkowski wraz zespołem otworzył drugi dzień “Józefinek”. Następnie swój program artystyczny zaprezentował Pan January Zaradny, doskonale znany wszystkim mieszkańcom Swarzędza. Kompozytor i muzyk, który od lat tworzy i mieszka w naszym mieście. Zaplanowaną na ten wieczór biesiadę romską uświetnił swoim występem Cygański Teatr Muzyczny “Terno”. Było to niesamowite widowisko. Muzyka grana na żywo, piękny śpiew wokalistek oraz zjawiskowe stroje wszystkich artystów tylko zachęcały do zabawy. Na koncert licznie przybyli także członkowie społeczności romskiej, żyjącej w naszym mieście.

Ostatni dzień świętowania to częściowo ukłon w stronę kultury niemieckiej. Na samym początku występ Landowski Brass Band Sextet, po którym chór AKORD uroczyście wykonał koncert z okazji obchodów 55-lecia istnienia. Swoją obecnością na swarzędzkim rynku zaszczycił nas także niemiecki chór CONCORDIA, który podczas koncertu jeden z utworów wykonał w języku polskim. Chórom towarzyszyła Swarzędzka Orkiestra Dęta. Na zakończenie “Józefinek” odbyła się biesiada góralska, której atrakcją był występ Kapeli “Zwyk”. Młodzi muzycy zagrali ponad dwugodzinny koncert. Skoczna, góralska muzyka wprawiła mieszkańców w znakomity nastrój i pod sceną miała miejsce prawdziwa zabawa.

Można powiedzieć, iż w tym roku “Józefinki” miały charakter festiwalu kultur. Trzy dni wspaniałej i tak różnej muzyki, z którą na co dzień chyba nie każdy ma kontakt. Przede wszystkim była to wspaniała okazja dla mieszkańców Swarzędza, aby bliżej mogli poznać kultury, które przecież stworzyły nasze miasto. Znakomity pomysł na okazanie szacunku dla społeczności żydowskiej, romskiej oraz niemieckiej, które na przestrzeni dziejów były lub są nadal obecne w Swarzędzu. Jedna z występujących artystek przyznała, iż jest zachwycona swobodną i rodzinną atmosferą panującą podczas “Józefinek” na swarzędzkim rynku. Taka wypowiedź to najlepszy dowód na to, że atmosfera biesiady przez te trzy dni udzieliła się wszystkim obecnym i tegoroczne obchody święta patrona miasta jak najbardziej można zaliczyć do udanych.

Justyna Wierzbińska