JÓZEFINKI JUŻ ZA NAMI

Wszyscy, którzy postanowili długi majowy weekend spędzić w Swarzędzu, na pewno nie żałowali. Druga, rekreacyjna, część Święta Patrona Miasta św. Józefa gwarantowała świetny wypoczynek.

W sobotę, 30 kwietnia od godzin porannych trwało wielkie montowanie: sceny, domków handlowych, zaplecza gastronomicznego. W samo południe na swarzędzkim Rynku zaczął się Jarmark Świętego Józefa. Pięknie przystrojone stoiska oferowały lokalne przysmaki z niedawno otwartych restauracji „Zdrowej Domowej Kuchni”, „Bajkowej”, „Kresowej”. Obok kupowano wyroby z wikliny, ręcznie malowaną porcelanę, drewniane przybory do kuchni. Po sąsiedzku cały domek „okupowały” „Kraby na fali” – szkółka pływacka dla małych i dużych, a następnego dnia – do zdrowego trybu życia przekonywali farmaceuci z „Apteki Przyjaznej”. Swarzędzanie i liczni przyjezdni bardzo chętnie korzystali z jarmarkowej oferty.

Pierwszego dnia Józefinek wczesnym popołudniem do holu ratusza przybyli, zaproszeni już po raz siódmy, Józefy i Józefowie. Swarzędzkie Spotkanie Józefów, to bez wątpienia ważne i oczekiwane przeżycie dla osób noszących imię patrona Swarzędza. Tradycji stało się zadość – były pamiątkowe odznaki, Józefowy Placek od Cukierni Hoffmann, wybór Józefy i Józefa Roku, wspólne zdjęcie do domowych archiwów…

Dla obecnych na Rynku serwowano tradycyjną i bardzo lubianą Strawę św. Józefa, po mistrzowsku przyrządzoną przez RSP Kruszewnia.

W tym czasie na imponujących rozmiarów scenie ustawionej na Rynku zagrała Swarzędzka Orkiestra Dęta,  następnie swoje umiejętności taneczne zaprezentowali młodzi amatorzy tańca z Ośrodka Kultury, koncertowały chóry męskie – swarzędzki Akord i Concordia z Ronnenbergu.

Na Józefinki ‘2016 szczególne atrakcje przygotowane zostały dla dzieci. Wielkim zainteresowaniem cieszył się Roboshow – pokazy robotów z klocków lego, edukacyjne gry i zabawy lego, basen z piłeczkami, megajenga, dart, piłkarzyki, zabawy z animatorami, przejażdżki na kucykach, dmuchańce, cukrowa wata i wszelkie inne słodkie pokusy.

W wieczornych koncertach, gorąco oklaskiwano występ Janka Zielińskiego, znanego z utworu “Daj mi tę noc”. Przyciągnął pod scenę fanów polskiej muzyki dyskotekowej, grając swoje największe przeboje. Rewelacyjny klimat towarzyszył dalej Biesiadzie Śląskiej  w wykonaniu Mariusza Kalagi z zespołem. Gościnnie z artystą wystąpiła Bernadeta Kowalska- gwiazda śląskiej estrady. Dzięki tancerkom, które co jakiś czas zmieniały stroje na scenie zrobiło się kolorowo i bardzo różnorodnie. Publiczność bawiła się do późnych godzin, tańcząc i śpiewając.

* * *

Wraz z Józefinkami świętowaliśmy w Swarzędzu 25-lecie współpracy międzynarodowej z Ronnenbergiem, Ronneburgiem i Duclair – naszymi miastami partnerskimi. Jubileuszowe spotkanie zaprzyjaźnionych stron odbyło się tego dnia w Szkole Podstawowej w Zalasewie, podczas Uroczystej XXII Sesji Rady Miejskiej. 25-lecie współpracy świętowały również chóry Akord i Concordia, odgrywające ważną rolę w kontaktach zaprzyjaźnionych miast. Śpiewaczy popis obu zespołów rozpoczął jubileuszową sesję, a wzruszającym momentem była prezentacja filmu o współpracy partnerskich miast z wykorzystaniem archiwalnych zdjęć.

Najważniejszym punktem sesji było podpisanie wspólnego dokumentu potwierdzającego kontynuację współpracy Swarzędza i Ronnenbergu. Umowę podpisali: burmistrz Ronnenbergu Stephenie Harms, burmistrz Swarzędza Marian Szkudlarek oraz przewodnicząca Rady Miejskiej w Swarzędzu Barbara Czachura.

Podczas spotkania wręczone zostały listy z podziękowaniami dla osób zasłużonych w budowaniu 25-letnich, przyjaznych relacji: Teresa Zarzeczańska-Różańska, Teofil Różański, Jerzy Gruszka, Arkadiusz Małyszka, Jacek Szymczak, Barbara Brodowska-Właźlińska, Anna Tomicka, Bożena Szydłowska, Krzysztof Masternak, Ewa Nowotarska, Tadeusz Sobkowiak, Ewa Wanat, Stephanie Harms, Bernhard Klighammer, Bernardt Lippold, Helga Wurm, Odille Cardinot, Thierry Lamy, Bernd Zander, Jan Wawrzyniak, Brigitte Franke, Jadwiga Maćkowiak i Piotr Choryński.

* * *

Niedzielny józefinkowy poranek rozpoczął się od startu gry miejskiej Mebloberek. Zawodnicy (rekord: ponad 350 osób!) w trzech kategoriach (rodzinnej, grupowej i indywidualnej) wyruszali na trasę w charakterystycznych, czerwonych koszulkach z emblematami Mebloberka. Swarzędzka plenerowa gra miejska cieszy się ogromną popularnością i ma już swoich wiernych fanów, co roku uczestniczących we wspólnej zabawie. Agenci Zielonej Tarczy próbowali w tym roku rozwiązać problemy ekologiczne – pokonywali przeszkody intelektualne i terenowe. A wszystko to w doskonałych humorach i atmosferze zdrowej rywalizacji.
Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród to jedna z najbardziej emocjonujących chwil drugiego dnia Józefinek. Z rąk burmistrza Mariana Szkudlarka uszczęśliwieni zawodnicy dostali m.in., ufundowane przez sponsorów: rower, talon na meble, talony na zakupy, lekcje nauki pływania, weekendy w agroturystyce, samochód z pełnym bakiem na weekend, lekcje w Warsztatach Wyobraźni, wejściówki na pływalnię, korty tenisowe, kupony na ciasta w swarzędzkich cukierniach, obiady w swarzędzkich restauracjach, zbiorowe bilety do kina, i wiele, wiele innych.

Na koncertowej scenie gościła tego dnia Swarzędzka Orkiestra Flażoletowa, która ściągnęła pod scenę fanów muzyki folkowej. W godzinach wieczornych – wystąpił zespół Future Folk. Pokazali jak w nowoczesny sposób połączyć tak różne gatunki muzyki jak folklor z Podhala z taneczną muzyką klubową. O godzinie 18:30 na scenie pojawił się zespół Leszcze z nowym wokalistą Kacprem Kuszewskim. Usłyszeliśmy stare i nowe utwory, między innymi najświeższy singiel “Konfiture”. Nowy front men zagwarantował dzieciom z publiczności niezłą frajdę zapraszając je na scenę. Koncert zakończył się licznymi bisami, publiczność nie chciała wypuścić artystów.

Dwa słoneczne, józefinkowe dni minęły o wiele za szybko – powtarzano często przy pożegnaniach. Pozostają wspomnienia i pamiątki – z tą najtrwalszą: tablicą na południowej ścianie ratusza, gdzie uhonorowano miasta współpracujące z Gminą Swarzędz: Ronnenberg, Duclair i Ronneburg. Tablicę 1 maja uroczyście odsłonili: burmistrz Marian Szkudlarek, burmistrz Stephanie Harms, przewodnicząca Barbara Czachura, poseł Bożena Szydłowska oraz Odille Cardinot z Duclair.

Teresa Radziszewska, Maciej Woliński, Ośrodek Kultury

* * *

Józefinki zostały zorganizowane przez Referat Promocji Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu i Ośrodek Kultury w Swarzędzu.

Patronat medialny: Radio Merkury Poznań, Swarzędzka Telewizja Kablowa i Prosto z Ratusza.

Serdecznie dziękujemy wszystkim Sponsorom!

Współfinansowanie „Mebloberka” Józefinkowej Gry Miejskiej:

Infrastruktura i Środowisko Narodowa Strategia Spójności, Związek Międzygminny „Puszcza Zielonka” Unia Europejska Fundusz Spójności, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Fundatorzy nagród „Mebloberka” – Józefinkowej Gry Miejskiej:

Centrum Medyczne Diagnosis

Cukiernia Hoffmann

Cukiernia Grzeczka

Cukiernia Magdalenka

Piekarnia – Cukiernia Jankowscy

Dworek Katarzynki

Kaufland

Laboratorium Wyobraźni – Poznański Park Naukowo-Techniczny

Miasteczko Samochodowe Szpot

Ośrodek Agroturystyczny „Zacisze”

Pizzeria Primavera

Producenci Mebli Swarzędzkich przy Cechu Stolarzy Swarzędzkich

Restauracja Bajkowa

Restauracja Kresowa

Restauracja Mc Donald’s

Restauracja „Między Nami”

Restauracja „Pod 11-tką”

Restauracja Zdrowa Domowa Kuchnia

Sklep Medyczny Przyjazny

Sklep Rowerowy Brodex

Sklep Sportowy Bodo Professional

Strefa Sportu Tenis & Fitness

Supermarket Piotr i Paweł

Szkoła Pływania „Kraby na Fali”,

Swarzędzkie Centrum Sportu i Rekreacji

Zielony Poligon

fot. Mariusz Łuczak