ORKIESTRY DĘTE W SWARZĘDZU

W niedzielę 3 czerwca już po raz czternasty odbył się w Swarzędzu Festiwal Orkiestr Dętych im. Rajmunda Gronowskiego. W tym roku wzięło w nim udział 6 prestiżowych zespołów z różnych miast.

Występy na scenie przy pływalni Wodny Raj poprzedziły krótkie koncerty na swarzędzkich osiedlach, które stały się zapowiedzią kilkugodzinnej uczty muzycznej nie tylko dla miłośników klasyki, ale również dla fanów jazzu, muzyki filmowej i popularnych utworów rozrywkowych. W tegorocznym festiwalu swoje umiejętności zaprezentowały: Młodzieżowa Orkiestra Dęta Wrzesińskiego Ośrodka Kultury, Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Osiecznej, Powiatowa Wolsztyńska Orkiestra Dęta, Orkiestra Dęta Miasta i Gminy Gostyń, Młodzieżowa Orkiestra Vivat z Sierakowa i naturalnie Orkiestra Dęta ze Swarzędza. Wszystkie zespoły mają w swoim dorobku artystycznym koncerty krajowe i zagraniczne, udział w międzynarodowych festiwalach i przeglądach, a także liczne odznaczenia i nagrody.

Tego dnia mogliśmy usłyszeć wiele przebojów wykonanych przez kilkudziesięcioosobowe zespoły, grające na fletach, trąbach, perkusji czy talerzach. Znane wszystkim takie piosenki jak: „Accidently in love”, „Y.M.C.A”, „Final countdown” zagrane zostały w całkiem nowej, zaskakującej aranżacji. Równie ciekawie zabrzmiały charakterystyczne motywy z popularnych kinowych hitów: „Shrek” „The Flinstones”czy „Rocky”. Amatorzy klasyki też znaleźli coś dla siebie. Orkiestry pięknie zagrały dostojne walce, skoczne polki, tradycyjne piosenki ludowe i utwory koncertowe. Nawet najmłodsi słuchacze nie zostali pominięci. Specjalnie dla nich, z okazji niedawno obchodzonego Dnia Dziecka, gostyńska orkiestra zagrała wiązankę ulubionych dziecięcych piosenek: „Stary niedźwiedź mocno śpi”, „My jesteśmy krasnoludki”, czy „Na Wojtusia”. Towarzyszące zespołom grupy mażoretek w kolorowych strojach uzupełniały koncert tańcem i układami choreograficznymi z wykorzystaniem rozmaitych rekwizytów w zależności od tematyki granych utworów. Wszystkie orkiestry za udział w festiwalu otrzymały od organizatorów puchary oraz dyplomy i zapisy nutowe.