POCIĄG DO POWSTANIA

26 grudnia, w przeddzień 99. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego, o godz. 17:00 na peronie I dworca kolejowego w Swarzędzu powitamy Ignacego Jana Paderewskiego. Mistrz przyjedzie w zabytkowym wagonie ciągniętym przez prawdziwy parowóz. Zapraszamy!

Będzie to, oczywiście, rocznicowa inscenizacja przyjazdu Ignacego Jana Paderewskiego do Wielkopolski. Na peronie swarzędzkiego dworca czekać będą Powstańcy Wielkopolscy (grupa rekonstrukcji historycznej), Chór Męski Akord wystąpi z koncertem patriotycznych pieśni, a Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Swarzędzu obiecało honorowy wystrzał armatni. Atrakcją będzie bez wątpienia widowiskowe przetoczenie parowozu na stacji w Swarzędzu.

* * *

W Poznaniu rozpoczęła się sprzedaż biletów na przejazd pociągiem z mistrzem Paderewskim. To atrakcja przygotowana przez Koleje Wielkopolskie, która ma uświetnić rocznicę przyjazdu Ignacego Jana Paderewskiego. 99 lat temu wielki artysta i polityk przyjechał do Poznania wraz z małżonką pociągiem od strony Piły. Poznaniacy entuzjastycznie przywitali wielkiego Polaka. Ogromne tłumy wysłuchały jego przemówienia, a następnego dnia wybuchło Powstanie Wielkopolskie.

W rocznicę tamtych wydarzeń – 26 grudnia 2017 r. o godzinie 16.00 na Dworcu Letnim w Poznaniu odbędzie się inscenizacja powitania Ignacego J. Paderewskiego. Wystąpią: Orkiestra Miasta Poznania przy MPK, Zespół Instrumentów Dętych „Poznań Brass” oraz Poznański Chór Nauczycieli im. I. J. Paderewskiego. Zapraszamy wszystkich do wspólnego odśpiewania pieśni patriotycznych, a z racji świątecznego czasu, również kolęd. Śpiewem pokieruje Ryszard Łuczak. Całość poprowadzi znany aktor Andrzej Lajborek, a w postać Paderewskiego wcieli się Edmund Dudziński.

Zakończeniem inscenizacji będzie wycieczka zabytkowym składem kolejowym z parowozem na trasie Poznań – Swarzędz – Poznań. W trakcie wycieczki będzie okazja, by zrobić sobie selfie z Mistrzem! Bilety na ten przejazd w cenie 5 zł można kupować w kasie na Dworcu Letnim. Liczba miejsc jest ograniczona.

W Swarzędzu dodatkową atrakcją będzie powitanie Ignacego Jana Paderewskiego oraz podróżnych, przygotowane przez władze miasta, a potem widowiskowe przetoczenie parowozu.

Wycieczka pociągiem potrwa godzinę. Planowany powrót do Poznania o godzinie 18.07.