ROSJA PUTINA

W poniedziałek 10 czerwca odbył się drugi wykład z cyklu Uniwersytet Swarzędzki zatytułowany „Rosja Putina”. Wykład wygłosił profesor socjologii oraz autor wielu publikacji naukowych Andrzej Sakson.

Poznaliśmy historię Putina, począwszy od rodziny, wykształcenia, poprzez służbę w KGB, pracę w administracji Jelcyna, aż po objęcie stanowiska Premiera, a później Prezydenta Rosji.

Profesor przedstawił obraz Putina widziany się oczami zwykłych Rosjan. Dzięki jakim zabiegom socjologicznym oraz działaniom gospodarczym cieszy się on w społeczeństwie rosyjskim niesłabnącym szerokim poparciem i znaczącą popularnością – w badaniach opinii publicznej pod względem skali popularności wielokrotnie przewyższa innych rosyjskich polityków.

Jaki ma on wpływ na politykę w Europie i na całym świecie. Jak się kształtowały zarobki i emerytury Rosjan za czasów Jelcyna, a jak za czasów Putina (jedno i drugie wzrosło dziesięciokrotnie).
Profesor porównał również wpływy do budżetu płynące z wydobycia gazu oraz ropy naftowej – Jelcyn 18 %, Putin 50%!.

Dowiedzieliśmy się również o paru bardzo ciekawych zabiegach socjologicznych, dzięki którym Putin zyskuje oszałamiające poparcie w sondażach.

Profesor zaznaczył, że wszystkie te działania są od początku do końca wyreżyserowane i że jest to obraz tylko i wyłącznie widziany z punktu widzenia społeczeństwa rosyjskiego.
Należy nadmienić że Rosja liczy 140 milionów obywateli i ma powierzchnię 17 075 400 km².

 Po wykładzie tradycyjnie odbyły się wpisy do indeksów. Do grona „studentów dołączyli Radna Powiatowa Barbara Antoniewicz, Radna Rady Miejskie Ewa Buczyńska oraz Radny Zygmunt Majchrzak.

Kolejny wykład już w nowym roku akademickim 30 września, tradycyjnie w poniedziałek o godzinie 17:00 w Ośrodku Kultury. Tym razem jako wykładowcę zobaczymy ministra rolnictwa Stanisława Kalembę.

fot. Mariusz Łuczak