ZESPÓŁ TREBUNIE-TUTKI ZAŚPIEWAŁ KOLĘDY

Podniosła atmosfera, magia oczekiwania Świąt Bożego Narodzenia oraz tradycyjna muzyka góralska wypełniły w minioną niedzielę kościół pw. Matki Bożej Miłosierdzia w Swarzędzu. Do wspólnego kolędowania z zespołem Trebunie-Tutki zaprosili mieszkańców Urząd Miasta i Gminy Swarzędz oraz Ośrodek Kultury.

Trebunie-Tutki to zespół, który jest ambasadorem Podhala i polskiej kultury na festiwalach w całej Europie, Azji i Ameryce Północnej. Jego rozpoznawalny styl ukształtowały tradycje rodzinne i zamiłowanie do góralszczyzny, a także awangardowe  podejście do swojego dziedzictwa. Tym, co wyróżnia Trebunie-Tutki jest bogate instrumentarium, w skład którego wchodzą: skrzypce, kontrabas, koza podhalańska, fujary, basy podhalańskie oraz piszczałki. Opierając się na tradycyjnym instrumentarium, zespół tworzy Nową Muzykę Góralską, w której, obok tradycji, przeważają współczesne teksty i nowoczesne aranżacje.

Na program swarzędzkiego koncertu zespołu Trebunie-Tutki złożyły się najpiękniejsze polskie kolędy oraz tradycyjne, góralskie pastorałki. Publiczność usłyszała takie utwory jak: „Moje śpiewki”, „Nocom pod Hawraniem”, „W stajenecce”, „Pokłon pasterzy”, „Jo cłek wolny”. Nie zabrakło także wspólnego śpiewania – swarzędzanie wraz z zespołem kolędy „Wśród nocnej ciszy”, „Mizerna cicha”, „Oj, Maluśki, Maluśki”.

Długo wyczekiwany koncert bożonarodzeniowy zespołu Trebunie-Tutki wprowadził słuchaczy w magiczny i radosny nastrój świąteczny.  Po raz kolejny nie zawiodła też swarzędzka publiczność wypełniając kościół pw. Matki Bożej Miłosierdzia do ostatniego miejsca, i to na długo przed rozpoczęciem koncertu.

Po wspólnym kolędowaniu, Urząd Miasta i Gminy zaprosił wszystkich słuchaczy na słodki, świąteczny poczęstunek.

fot. Aldona Młynarczak