XVIII FESTIWAL ORKIESTR DĘTYCH

10 – 12 czerwca w naszym mieście odbywał się 18. Festiwal Orkiestr Dętych – niezwykły, ponieważ przypadający w roku 70-lecia Swarzędzkiej Orkiestry Dętej.

W muzycznym spotkaniu wzięły udział polskie formacje: ORKIESTRA DĘTA “QUANTUM” OSP RYCHWAŁ, ORKIESTRA DĘTA OSP KOŁO, ORKIESTRA VIVAT! SIERAKÓW WLKP., ORKIESTRA DĘTA W SWARZĘDZU oraz dwie z zagranicy: BLASORCHESTER ISMANING E.V. z Niemiec i DECHOVY ORCHESTR ZUS ZABREH z Czech. Łącznie ponad 300 muzyków oraz towarzyszących ich występom mażoretek.

Festiwal rozpoczął się od spotkania w gmachu swarzędzkiego ratusza z burmistrzem Marianem Szkudlarkiem. Następnie rzesze fanów instrumentów dętych wysłuchały koncertu inauguracyjnego. Wszystkie orkiestry zagrały podczas weekendu dla publiczności zgromadzonej w różnych częściach gminy – w Zalasewie, na swarzędzkich osiedlach, w Kobylnicy.

Bardzo widowiskowym wydarzeniem był sobotni przemarsz zespołów ulicami miasta, na rynek i dalej nad jezioro swarzędzkie. Galowy koncert na Scenie nad Jeziorem był mistrzowskim pokazem : barwnym, energetycznym, porywającym. Zespoły pod batutą swarzędzkiego dyrygenta Łukasza Gowarzewskiego zagrały wspólnie utwór „Orkiestry dęte” w opracowaniu Juliana Kwiatkowskiego. Ponad 300 muzyków grających w jednym momencie – to robiło wielkie wrażenie.

Orkiestra z Czech wykorzystała do maksimum swój pobyt w Swarzędzu grając jeszcze w niedzielę koncert podczas pikniku „Wesoła Rodzina u św. Marcina” – przy parafii św. Marcina.

Swarzędzki Festiwal Orkiestr Dętych jest imprezą bardzo oczekiwaną, świetnie przygotowaną i dostarczającą niezwykłych wrażeń muzycznych. Wielka w tym zasługa gospodarzy – swarzędzkiej Orkiestry Dętej oraz organizatora – Swarzędzkiego Ośrodka Kultury.

Gratulujemy i czekamy na następne spotkanie.

fot. Aldona Młynarczak