DOŻYNKI GMINNE W SWARZĘDZU

W sobotę, 25 sierpnia mieszkańcy gminy świętowali zakończenie żniw podczas uroczystych Dożynek Gminnych, które, z uwagi na jubileusz 380-lecia lokacji miasta, odbyły się w Swarzędzu.

Tegoroczne Dożynki Gminne rozpoczęły się dość nietypowo, bo zawodami wędkarskimi o Puchar Burmistrza, które odbyły się wczesnym sobotnim rankiem w Dolinie Cybiny. W kategorii drużynowej wygrał zespół Markos, zaraz za nim uplasowała się reprezentacja firmy Bodo, a trzecie miejsce zajęła grupa ZGK w Swarzędzu. Indywidualnie najlepszy okazał się Sławomir Korcz, drugie miejsce zajął Dominik Piekarski, ostatnie miejsce na podium przypadło Wojciechowi Binkowskiemu. Wręczenie pucharów i pamiątkowych dyplomów odbyło się o godzinie 17:00 na Scenie nad Jeziorem.

Oficjalne uroczystości oraz występy artystyczne poprzedziła Msza Święta, która odbyła się w kościele pw. św. Marcina w Swarzędzu. Następnie ulicami miasta przeszedł barwny korowód dożynkowy, prowadzony przez Swarzędzkie Bractwo Kurkowe. Na czele korowodu mogliśmy zobaczyć aż 11 wieńców, przygotowanych przez mieszkańców poszczególnych sołectw. Wieńce spoczęły przy samej scenie i towarzyszyły nam do końca uroczystości.

Tradycyjny obrzęd dożynkowy zaprezentował w tym roku Zespół Pieśni i Tańca „Łany” Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Artyści pokazali cały zakres prac polowych – zwyczaje powrozowe, ośpiewanie i otańczenie wieńca, dzielenie chleba, sypanie ziarnem oraz pieśń rolników. Starościna Dożynek – Hanna Andrzejewska, sołtys Sarbinowa i Starosta Dożynek – Ireneusz Golda z Sokolnik Gwiazdowskich przekazali na ręce Burmistrza Miasta i Gminy Swarzędz Mariana Szkudlarka chleb wypieczony z tegorocznych plonów, którym podzielono się ze wszystkimi uczestnikami sobotnich obchodów.

Po części obrzędowej rozpoczęła się część artystyczna. Jako pierwsza na scenie zaprezentowała się Swarzędzka Orkiestra Dęta, która porwała publiczność do zabawy przy największych przebojach światowej muzyki rozrywkowej. Następnie na scenie wystąpiły sekcje Ośrodka Kultury: doskonale znana mieszkańcom gminy „Olszyna”, a także sekcja tańca, piosenki prowadzona przez Kingę Kielich. Swarzędzanie mieli też okazję zobaczyć krótki pokaz brazylijskiej sztuki walki – Capoeiry.

Punktualnie o godz. 19:30 rozpoczęło się taneczne szaleństwo, a wszystko za sprawą zespołu Basta. Gwiazdą wieczoru był zespół Sound’N’Grace – grupa młodych utalentowanych artystów, którzy już od 2005 roku wspólnie realizują swoje pasje. Ich koncert przyciągnął na Scenę nad Jeziorem prawdziwy tłum sympatyków zespołu. Członkowie Sound’N’Grace, wspólnie z publicznością, zaśpiewali swoje największe przeboje: „100”, „Idealnie”, „Horyzonty”, „Możesz wszystko”.

Dożynki Gminne zakończyła zabawa taneczna, którą rozkręcili David Liebthal i DJ Radi S.

Wśród dodatkowych atrakcji przygotowanych dla mieszkańców gminy były między innymi: stoisko wyrobów regionalnych LGD „Trakt Piastów” z sokiem z lokalnych jabłek oraz tradycyjnymi powidłami oraz SZPOT Miasteczko Samochodowe, gdzie przedpremierowo zaprezentowano najnowszy model samochodu marki Opel – Combo Life. Na najmłodszych uczestników Dożynek czekał dmuchany plac zabaw i basen z łódkami. Dla smakoszy przygotowano darmowy poczęstunek grochówką oraz domowymi plackami upieczonymi przez mieszkańców swarzędzkich sołectw.

[fot. Aldona Młynarczak]