GWIAZDY NA DNIACH SWARZĘDZA

Podobnie jak w roku ubiegłym, Dni Swarzędza odbędą się pod koniec czerwca i potrwają aż trzy dni! Plejada gwiazd reprezentująca różne gatunki muzyczne, wesołe miasteczko, bogata strefa gastronomiczna to tylko część atrakcji, jakie będą czekały na Was w dniach 22-24 czerwca na polanie przy ul. Strzeleckiej.

Dni Swarzędza rozpoczniemy koncertem zespołu Boys. Od początku kompozytorem utworów i autorem tekstów jest Marcin Miller. Muzyka zespołu zmieniała się na przestrzeni ostatnich lat. Grupa stopniowo odchodziła od typowego disco polo w kierunku muzyki dance. Zespół zdobył 6 platynowych płyt i 2 złote. Jednym z najbardziej znanych utworów jest piosenka „Jesteś Szalona” z dziewiątej płyty zespołu wydanej w 1997 roku.  W sumie zespół Boys zdobył ponad 25 nagród za swoje osiągnięcia. Zespół koncertuje także poza granicami Polski  – w Stanach Zjednoczonych, Austrii, Belgii, Niemczech.

Zaraz po nich na scenie pojawią się Piękni i Młodzi, zespół założony w Łomży w 2012 roku przez małżeństwo Magdalenę i Dawida Narożnych, którzy zaprosili do współpracy Daniela Wilczewskiego.  W lipcu 2013 roku na kanale zespołu w serwisie YouTube premierę miał teledysk do ich singla „Niewiara”, który od tamtej pory uzyskał ponad 30 milionów wyświetleń. W listopadzie tego samego roku zespół opublikował teledysk do swojego kolejnego utworu – „Kocham się w Tobie”, który osiągnął wynik ponad 35 milionów wyświetleń. W 2014 roku zespół wziął udział w przesłuchaniach do siódmej edycji programu „Must Be the Music. Tylko muzyka” w telewizji Polsat. Na etapie przesłuchań grupa zaprezentowała utwór „Kocham się w Tobie” i zakwalifikowała się do stawki półfinałowej. Wykonała w nim swój przebój „Niewiara” i awansowała do finału jako pierwszy zespół disco-polowy w historii programu.

Piątkowy wieczór zakończy mocny akcent DJ-ski. Na scenie wystąpią największe gwiazdy sceny techno – Peran Van Dijk, C-Bool, Tiddey oraz DJ Matys. Peran Van Dijk pochodzi z Holandii. Karierę rozpoczął w klubie IT w Amsterdamie w 1997 roku, choć muzyką zaczął zajmować się już w 1994 roku. Peran, wykorzystał sprzyjające warunki dla muzyki trance i wybrał się w trasę po całym świecie, promując swoją muzykę. Pierwszy międzynarodowy sukces DJ Peran osiągnął w 2001 roku dzięki utworowi „Good time”, który przez wielu uznawany jest za hymn trance’u.

Kolejną gwiazdą będzie C-BOOL, polski DJ i producent. W 1998 roku zaczął profesjonalnie pracować jako DJ, występował w lokalnych dyskotekach i klubach muzycznych. Cztery lata później został producentem muzycznym. W 2003 roku współpracował z zespołem Casteam. Dwa najpopularniejsze nagrania z lat 2003-2004 – „Would You Feel” i „House Baby”– wydał już pod pseudonimem C-BooL. W 2016 roku ukazał się singiel „Never Go Away”. Kompozycja znalazła się na 1. miejscu listy AirPlay, najczęściej odtwarzanych utworów w polskich rozgłośniach radiowych. Równie duży sukces osiągnęły kolejne single: „Magis Symphony”, „DJ is your second name” oraz „Wonderland”.

Na zakończenie wystąpi Tiddey, który pierwszy raz zetknął się z mikserem w 2002 roku. Pierwsze, niezwykle udane doświadczenia w poznańskich klubach wyróżniały go spośród innych, popularnych DJ-ów. Pewne było, że Darek nie będzie kolejnym rezydentem klubowym, lecz w ciągu najbliższych czterech lat stanie się czołowym, polskim DJ-em o własnej tożsamości muzycznej i unikalnym stylu. Tiddey tworzył największe polskie eventy takie jak Sunrise Festival, Independance czy enTrance.

Wieczór klubowy dopełnią sety DJ Matysa, który pierwsze kroki stawiał w małych klubach w towarzystwie bardziej doświadczonych przyjaciół. Wytrwałość ta przyczyniła się do obsady rezydentury w klubie ”Galeria”. To w tym miejscu nastąpiła jego największa przemiana. Za sprawą zaproszenia do Polski w 2002 roku niemieckiego producenta, gwiazdy wielkiego formatu – Marc’a Van Linden’a,  zwykły support za konsolą przerodził się w coś więcej. Tak narodziła się dobra przyjaźń, a także partnerstwo muzyczne, które zaowocowało bardzo dobrymi produkcjami.

Drugi dzień tegorocznych Dni Swarzędza rozpoczniemy wspólnie z Drużyną Wojów Piastowskich, która zaprosi nas w gościnę do księcia Mieszka. O godzinie 14:00 na scenie odbędzie się uroczyste wybicie pierwszej monety okolicznościowej upamiętniającej jubileusz miasta Swarzędza. Następnie wojowie zaproszą nas do obozowiska, gdzie będzie można zobaczyć pokazy inscenizujące średniowieczne życie, średniowieczną zbrojownię, wypiek podpłomyków, wybijanie monet średniowiecznych. Będą także konkursy rycerskie, gry i zabawy średniowieczne przygotowane dla dzieci i młodzieży. Nie zabraknie również średniowiecznej muzyki w wykonaniu Swarzędzkiej Orkiestry Flażoletowej oraz warsztatów tworzenia instrumentów muzycznych i pokazów tańców historycznych.

Część artystyczna na scenie rozpocznie się o godzinie 19:00. Jako pierwszy na scenie wystąpi MROZU, polski piosenkarz wykonujący muzykę z pogranicza popu i R&B, producent muzyczny, kompozytor i autor tekstów. W 2009 roku ukazał się jego debiutancki album zatytułowany „Miliony monet”. Poza solową płytą jego głos oraz produkcje można było usłyszeć na płytach czołowych polskich raperów oraz wykonawców reggae. Artysta jest laureatem nagrody VIVA Comet Awards oraz dwóch nagród Eska Music Awards. Nominowany był również do MTV Europe Music Awards, Superjedynek, Kids’ Choice Awards i Złotych Dziobów.

Gwiazdą wieczoru będzie, wybrana w głosowaniu przez mieszkańców, Agnieszka Chylińska. Polska piosenkarka i autorka tekstów, a także osobowość telewizyjna zdobyła aż 554 głosy, co stanowiło 22% wszystkich głosów oddanych w sondzie. Agnieszka Chylińska była wokalistką zespołów O.N.A. (1994-2003) i Chylińska (2003-2006). Od roku 2009 prowadzi działalność solową. Jej debiutancki album zatytułowany „Modern Rocking” stylistycznie nawiązuje do nurtu dance i pop. Jej druga solowa płyta, „Forever Child”, ukazała się siedem lat później, tj. 30 września 2016 roku i była promowana dwoma singlami: „Kiedy przyjdziesz do mnie” i „Królowa łez”. Oba wydawnictwa pokryły się w Polsce kolejno platyną i podwójną platyną.

Sobotnią imprezę zakończy DJ Cez Are Kane, który w zaskakujący sposób splata ze sobą dźwięki i różne style muzyczne, łącząc je w wysmakowane kompozycje. Jest szczęściarzem, gdyż swoją pasję uczynił sposobem na życie. Wychodzące spod jego ręki sety to nie dźwięczny monolog, lecz forma dialogu z ludźmi, idealna forma przekazu, a czasem i odzwierciedlenie poszczególnych pokoleń.

Niedzielną część Dni Swarzędza rozpoczniemy już o godzinie 14:00 piknikiem rodzinnym. Dwie godziny później na scenie wystąpi sekcja piosenki Ośrodka Kultury, a zaraz po niej swarzędzanom zaprezentuje się również sekcja tańca.

Pierwszy koncert zaplanowano na godzinę 18:00. Na scenie wystąpi polski zespół rockowo-folkowy Enej. Grupa to mieszanka różnorodna kulturowo, co ma swe źródło w pochodzeniu członków zespołu – rodzina braci Sołoduchów ma korzenie ukraińskie, Mirosław Ortyński urodził się we Lwowie, a pozostali członkowie zespołu to Polacy. Na dyskografię zespołu składają się 4 krążki studyjne i jeden koncertowy. Za przełomowy moment w historii zespołu uznać należy rok 2011 i wygraną w programie „Must Be The Music – Tylko Muzyka” w telewizji Polsat. Zwycięstwo otworzyło grupie drogę do szerszego grona słuchaczy. Stacje radiowe, już dzień po wielkim finale programu, zaczął podbijać utwór „Radio Hello”, stając się hitem lata 2011. Od tego czasu Enej regularnie pojawia się na największych i najbardziej prestiżowych festiwalach w Polsce, takich jak Heineken Open’er Festival, Przystanek Woodstock (2011 nagroda Złotego Bączka za najlepszy koncert festiwalu w roku poprzednim), Jarocin Festiwal, KFPP w Opolu (nagroda SuperPremiery 2012 oraz SuperJedynka w kategorii SuperPrzebój 2013), TOPtrendy Festiwal (tytuł Największego Przeboju Roku), Sopot Top of the Top Festival.

Nie możemy pominąć sportowych emocji towarzyszących Mistrzostwom Świata w Piłce Nożnej. Już w niedzielę, o godzinie 20:00 na polanie przy ul. Strzeleckiej rozpocznie się transmisja meczu Polska – Kolumbia.

Na zakończenie tegorocznych Dni Swarzędza wystąpi Kayah – polska wokalistka, kompozytorka i autorka tekstów. Wszechstronna muzycznie artystka, najczęściej poruszająca się w klimatach folk, pop, soul i jazz. Autorka wielu przebojów jak “Za późno”, „Supermenka“, „Na językach“, „Testosteron“, „Prawy do lewego“, „Śpij Kochanie Śpij”, czy świąteczny „Ding Dong”. Obecna na scenie muzycznej już od ponad 25 lat. Swój pierwszy autorski album – “Kamień” wydała w 1995 roku. Płyta został świetnie przyjęta przez krytyków i całą branżę muzyczną, a sama artystka od razu zyskała rzeszę wiernych fanów. Od tego czasu, Kayah wydała 10 albumów prezentujących jej fascynacje muzyką folkową, klubową, soulową i jazzową, a nawet klasyczną.

Szczegółowy program Dni Swarzędza 2018

Piątek: 18:00 – 2:00

14:00 – Piknik rodzinny

19:15 – Pokaz Capoeira

18:30 – Sekcja piosenki Ośrodka Kultury

20:00 – BOYS

21:00 – Piękni i Młodzi

22:00 – PERAN VAN DIJK

23:00 – C-BOOL

24:00 – TIDDEY

01:00 – DJ Matys

 

Sobota: 14:00 – 24:00

14:00 Piknik rodzinny – Osada Wojów Piastowskich „W gościnie księcia Mieszka”

19:00 – MROZU

21:00 – AGNIESZKA CHYLIŃSKA

22:30 – DJ CEZ ARE KANE

 

Niedziela: 14:00 -24:00

16:00 – Sekcja piosenki Ośrodka Kultury

16:30 – Sekcja tańca Ośrodka Kultury

18:00 – ENEJ

19:30 – Pokaz Dance Hall

20:00 – Swarzędzka Strefa Kibica: POLSKA – KOLUMBIA

22:00 – KAYAH

 

Dodatkowe atrakcje

Lunapark

Wystawa motorowerów Klubu „Bzyk Rider”

Zrzeszenie ” Bzyk Raider ” istnieje już od 2012 roku. Założycielami są Tomasz Kliks, Mikołaj Chlebowski i Sławomir Świstek. W przeciągu dwóch lat klub bardzo się rozwinął – z trzech motorowerów zrobiło się aż 30. Niestety, nie wszystkie są obecnie w tak dobrej kondycji, aby można je pokazać.

Klub organizuje spotkania, przejażdżki, wycieczki i rajdy. W przyszłości chce również cyklicznie prezentować swoje maszyny w Swarzędzu.

W klubie są prawdziwe perełki, jak chociażby Simson sr2 z 1957roku, listowy ryś, żaki oraz najbardziej popularne komary.

Escape Room – „W potrzasku”

Wasi przyjaciele namówili Was na wspólny wyjazd na wydarzenie organizowane z okazji 380-lecia Swarzędza. Po przybyciu na miejsce poznajecie Staruszka, który zwraca się do Was z prośbą o pomoc w przetransportowaniu walizki, którą pozostawił w domu. Zanim zdążyliście się zorientować, mężczyzna zniknął zatrzaskując za sobą drzwi. Niepozorny starzec okazał się być szalonym miejscowym naukowcem, testującym swoje wynalazki na przejezdnych i niczego nie świadomych gościach. Powodem odizolowania Waszej ekipy jest rozprzestrzeniony w pomieszczeniu wirus, który z minuty na minutę pogarsza Wasze samopoczucie. Jedyną drogą ucieczki jest szybkie odnalezienie antidotum, które pozwoli wydostać się z opałów.

Imprezy towarzyszące

23.06. – Amatorski Turniej Piłki Nożnej o Puchar Burmistrza MiG Swarzędz – start: godz. 9:00 – boisko “Orlik” w Bogucinie – kontakt Paweł Bocian 500 169 107

24.06.- Zawody wędkarskie o Puchar Burmistrza MiG Swarzędz – start: godz. 6:00 Dolina Cybiny – łowisko koła wędkarskiego Swarzędz – Zatorze kontakt Wędkarz Jurek 606 953 158

Zawody rozgrywane w dwóch kategoriach: Indywidualnej i Drużynowej

24.06. – V Jubileuszowe Rekreacyjne Regaty Żeglarskie im. kpt. Tomasza Adamczyka – start: godz. 10:00 – przystań wodna nad Jeziorem Swarzędzkim

24.06. – XXVI Rajd Samochodowy Firmy Szpot – start godz. 10:00 – parking przy pływalni “Wodny Raj” w Swarzędzu – zapisy: www.rajdy.szpot.pl