MSZA KREOLSKA

Wyjątkowy koncert odbył się w niedzielę w kościele pw. Chrystusa Jedynego Zbawiciela na os. Mielżyńskiego w Swarzędzu. Przed licznie zgromadzoną publicznością wystąpił Chór Politechniki Poznańskiej „Volantes Soni”, któremu towarzyszył zespół Del Ande złożony z muzyków pochodzących z Chile, Argentyny i Peru. Całością dyrygował dr Paweł Łuczak. Artyści wspólnie wykonali „Mszę kreolską” argentyńskiego kompozytora, Ariela Ramireza.

Msza kreolska to utwór oparty na motywach ludowych tańców latynoamerykańskich. Powstał w 1964 roku, w odpowiedzi na decyzję soboru watykańskiego II, która umożliwiła odprawianie mszy świętej w języku ojczystym. W Polsce po raz pierwszy została wykonana przez Warszawski Chór Międzyuczelniany. Swarzędzka publiczność miała okazję usłyszeć ten przepiękny i wzniosły utwór w wykonaniu 70-osobowego Chóru Politechniki Poznańskiej „Volantes Soni” pod dyr. Pawła Łuczaka.

Partie instrumentalne wykonali muzycy z Chile, Argentyny i Peru: Victor Baeza (gitara), Jorge Ortega Estrada (charango), Jose Luis Keys (fortepian, instrumenty perkusyjne) oraz Roman Mendez (bas). W roli solistów wystąpili:  Alejandro David Aguilera García i Jorge Ortega Estrada.

Wyjątkowy i niepowtarzalny występ na długo pozostanie w pamięci słuchaczy, którzy niedzielny wieczór spędzili w kościele pw. Chrystusa Jedynego Zbawiciela.

[fot. Mariusz Łuczak, Paweł Nowakowski]